איתור חידקונית הדקל האדומה בעזרת כלבים

לפני כשבועיים היה לנו ביקור מיוחד. בנוסף לצוותי הניקיון שלנו (הכבשים שאוכלות את העשב), הגיע אלינו כלב מאוד מיוחד – נוריס, המאלף שלו – ניב ארציאלי והיזם זיו לייבה, אשר בחודשים האחרונים עמלו להכשיר אותו לגילוי חידקוניות במטעי תמרים.

נוריס הכלב הראשון שמחפש חידקונית במטעים

נוריס הכלב הראשון שמחפש חידקונית במטעים

נוריס הוא "פנסיונר של צה"ל" ושירת נאמנה לצד ניב ביחידת "עוקץ", עד אשר הגיע זמנו לפרוש יחד עם ניב, לחיים האזרחיים. היכולות של נוריס פגשו את הצרכים שלנו – הדיקלאים, והגיע היום לבחון אותן במבחן המציאות :)

אז הגענו בבוקר עם נוריס למטע התמרים האורגני שלנו, והתחלנו לעבוד. נוריס מאולף לזהות את הריח של החידקונית והזחלים שלה, ולסמן לנו את המיקום בו הוא מעריך שהיא נמצאת.
כדי לבדוק את נוריס, ובמיוחד כדי לא לאכזב אותו – הביאו ניב וזיו חומר אורגני טרי, אשר מייצרת החידקונית (סיבים שהיא לעסה מעצים נגועים) ואלו היו ה"הפתעות" ששתלנו לנוריס במספר עצים, מבלי שידע.

חומר אורגני של החידקונית

חומר אורגני של החידקונית

 

לאחר מכן, התחלנו לסרוק ונוריס ריחרח את העצים שלנו אחד-אחד, כאשר ניב מלווה אותו ונותן לו חיזוקים והנחייה. זיו עסק בהחבאת ה"הפתעות" ובבדיקת העצים החשודים. בקיצור – צוות לעניין.

מסתבר, שנוריס אוהב מאוד מג'הול. אמנם הגענו לסריקות במטע בתום הגדיד, אבל נשארו פה ושם תמרים בודדים על הקרקע, אותם נוריס דאג לזלול בהנאה.

נוריס מוכן לגלות חידקוניות

נוריס מוכן לגלות חידקוניות

תוצאות הסריקה היו מרשימות. את כל ה"הפתעות" שהחבאנו לנוריס, הוא זיהה ומצא בקלות רבה, וסימן באמצעות נשיכת הענף שבתוכו הריח אותן.

מעבר ל"הפתעות" השתולות, סימן נוריס עוד 2 עצים "חצי" חשודים. מה זאת אומרת חצי? נוריס סימן אותם בלי הרבה התלהבות, זאת אומרת שהאיבחון לא מוחלט. בבדיקה יסודית שביצענו עם זיו לעצים הללו, לא נתגלו בהם אינדיקציות ברורות להימצאות חידקונית. הסברה היא שנוריס סימן אותן כי בשניהם היה חוטר מת, וכנראה שחלק מאוסף הריחות המזוהים אצל נוריס עם חידקונית, נכלל גם ריחו של החוטר המת.

ניב ונוריס במהלך סריקה לגילוי חידקוניות

ניב ונוריס במהלך סריקה לגילוי חידקוניות

את העצים הללו נשאיר מסומנים, ונעקוב אחריהם מקרוב. לדברי זיו וניב, הביקור אצלנו היה "משעמם" לעומת ביקורים במטעים נגועים בצפון, וזה מבחינתנו, סימן ממש טוב. כרגע הם עוסקים בהכשרת כלבים נוספים לטובת המטרה, ולא נשאר לנו אלא להודות להם על העבודה המקצועית ולברך אותם בהמון הצלחה.

צוות לעניין. זיו לייבה, ניב ארציאלי ונוריס

צוות לעניין. זיו לייבה, ניב ארציאלי ונוריס

אגב, הצוות המובחר הזה נקרא "נו-ריסק" (No-Risk), ויש להם אתר למידע ויצירת קשר – www.norisk1.com. אנו גאים להיות הלקוח הראשון שלהם ומאחלים להם המון הצלחה, לטובת ענף התמרים בכלל, והמטעים האורגניים בפרט!

בקטגוריה תמר אורגני | תגים , , , | להגיב

הפרי גדל לקראת הגדיד

בשלבים שלקראת הגדיד, התמר גדל ואוגר מים וסוכר. בתקופה זו, העץ צורך את מלוא המכסה של המים, וזאת על מנת שיוכל להזין את כל הפירות בהם הוא עמוס.

התמרים האורגניים מקבלים הזנה דרך קומפוסט אורגני וכן דרך ההשקיה במים המושבים, העשירים בחומרי הזנה לעץ.

לקראת אמצע אוגוסט, יעברו התמרים מצב ירוק לצבע צהוב-כתום, ואז יתחילו את תהליך ההבחלה.

מג'הול אורגני - משק תמר הזהב

תמר מג'הול אורגני

בקטגוריה תמר אורגני | להגיב

יציאת מתחלים וביצוע האבקה בפרחי תמרים אורגניים

במהלך חודש פברואר יוצאים המתחלים. המתחל הוא ה"קפסולה" המכילה את התיפרחת של התמר. השנה היתה יציאה מוקדמת של מתחלים במטעים רבים, בעיקר בצפון ובעיקר במטעים צעירים.

image

להמשיך לקרוא

בקטגוריה תמר אורגני | תגים , , | להגיב

גדיד התמרים

אחרי שנה של טיפול וטיפוח, בה הכנו את העצים שלנו להנבת התמרים, אנו מתקרבים לרגע הגדיד.
הגדיד הוא השלב האינטנסיבי ביותר בלוח השנה של התמר ושלנו. הוא מצריך הכנות רבות ודורש ביצוע קפדני וזהיר. פירות המג'הול אינם מבשילים בבת אחת, אלא באופן מדורג, וחשוב לגדוד אותם בתזמון הנכון.

כל תמרן יגדיר את הגדיד הנכון על פי הדוקטרינה האישית שלו, מאחר ועד היום אין דרך אחת מוכחת המבטיחה גדיד אופטימלי.

תמרי המג'הול בבקעת הירדן מתאפיינים בעדינותם הרבה בשל היותם מאוד דבשיים, בשונה מתמרי הערבה המתאפיינים כפרי יותר בהיר ומעט יותר סיבי. בשל כך, גדיד בקעת הירדן הינו עדין, בכדי להימנע מפגיעות מכאניות בפרי התמר.

לפרי ישנם מספר שלבים בדרך להבשלה:

שלבי ההבשלה בתמר מג'הול

שלבי ההבשלה בתמר מג'הול

להמשיך לקרוא

בקטגוריה תמר אורגני | להגיב

תילול עצים במטע

תילול היא פעולה הנעשית במטעים מתבגרים או בוגרים. פעולת התילול היא בעצם יצירת תלולית חומר מסביב לגזע התמר. אנו מבצעים תילול להשגת 2 מטרות עיקריות:

1. הרחבת והגדלת צינורות ההזנה לעץ – בעצים המתבגרים והבוגרים ניתן לראות כי החלק התחתון מכיל "צינורות" אשר יכולים להפוך לשורשים בסביבה של קרקע ומים. ניתן לראות בתמונה את התפשטות השורשים לאחר תילול. הרחבת והגדלת צינורות ההזנה לעץ משפרים את היכולת שלו לספוג מים ומזון ועוזרים לו להתמודד עם ידות רבות של תמרים, במיוחד במטעים אורגניים אשר בהם אפשרויות הדישון וההדברה מוגבלות.

תילול בעץ תמר אורגני

תילול בעץ תמר אורגני

להמשיך לקרוא

בקטגוריה תמר אורגני | להגיב

קורס יסודות חקלאות ביולוגית אורגנית

הארגון לחקלאות ביולוגית אורגנית בישראל הינו הגוף הבלעדי המסמיך בישראל לגידול תוצרת אורגנית, מטעם משרד החקלאות.

הקורס נערך בקריה החקלאית בבית דגן על פני 3 ימים של הרצאות וסיורים. בקורס נחשפנו למגוון של תכנים, החל ביסודות החקלאות האורגנית, החשיבה האורגנית כקונספט וכהשקפת עולם, הגדרות התוצרת האורגנית בעיני החוק והתקנות בישראל, וגם דרך הרצאות מעשיות יותר שהתמקדו ביישום החשיבה האורגנית ובהתמודדות עם האתגרים שבגידול אורגני.

הקורס היה מעניין, וכלל גם סיור בחוות אורגניות שונות – גידול ירק וכן התייחסות למטעים שונים, ביניהם תמרים אורגניים.

היקף הקורס הוא 60 שעות וכמובן שסיימנו בהצלחה – עכשיו נשאר רק ליישם :)

תמר-הזהב-אורגני

בקטגוריה תמר אורגני | להגיב

קורס הגנת הצומח וממשק גידול בענף התמר

בין התאריכים 14/11/11 ל 19/12/11 התקיים קורס מטעם משרד החקלאות ושירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ), בנושא הגנת הצומח וממשק הגידול בענף התמר. הקורס כלל 6 מפגשים, סה"כ 50 שעות לימוד, בהן קיבלנו מידע בנושא.

התחלנו מסקירות כלליות של ענף התמרים, דרך התמקדות בביולוגיה ופיזיולוגיה של עץ התמר, השקיה ודישון וטיפול בפרי לאחר קטיף.

המשכנו עם אנטומולוגיה והיכרות מקרוב עם המזיקים הפוטנציאליים העלולים לתקוף את המטע ונגענו בשיטות ההדברה – כימית, ביולוגית, אורגנית וכן באפשרויות השימוש בפרומונים של המזיקים על מנת לנטר אותם וללכוד אותם. למדנו על אויבים טבעיים שיכולים לעזור לנו בהדברה ביולוגית של המזיקים, כמו הצרעות הטפיליות אשר משמידות את הכנימות, וכן אקריות טורפות אשר אוכלות את האקריות המזיקות לעץ התמר וכן למדנו על מגוון מחלות והטיפול בהן. כמובן ששיטות ההדברה הביולוגיות וכן מספר שיטות כימיות המותרות במטעי תמרים אורגניים היו רלוונטיות במיוחד.

קיבלנו שיעורים מאלפים בניהול פרוטוקול גידול מטע התמרים, מעקב והסקת מסקנות ותובנות מהנתונים. כמו כן למדנו על ההיבטים הכלכליים של השקעה במטע, אופן חישוב הוצאות הגידול וההשקעות במטע.

לסיום ערכנו שיעור מעבדה, בו ניתנה לנו האפשרות להביא מזיקים מן הבית ולצפות בהם דרך עדשות מגדילות, להכיר אותם ולזהות אותם על מנת שנהיה ערוכים לטפל בהם בזמן.

בקורס היתה התייחסות לאופן הטיפול ולמאפיינים של תמרי מג'הול וכן של זנים נפוצים אחרים.
היה מעניין ומאלף.

הגנת הצומח וממשק גידול בתמר

הגנת הצומח וממשק גידול בתמר

בקטגוריה תמר אורגני | להגיב

גדיד תמרי מג'הול אורגניים

בשבוע שעבר החלנו בגדיד התמרים והם נראים מצויין. בימים הקרובים נתחיל במלאכת המיון הראשוני, האריזה והשילוח לצרכנים השונים בארץ וכן ייצוא התמרים לחו"ל.

כדי לבצע גדיד איכותי, צריך לשמור על סבלנות ועדינות. תמר מג'הול אשר עדיין לא הגיע לשלב ההבשלה הסופי נמצא במצב עדין ביותר, ופגיע לטלטלות ושפשופים. לכן, מומלץ לתת לפרי לנשור מעצמו ולא לעזור לו יותר מדי. לאחר סיום ההבשלה וביצוע הגדיד מגיע שלב נוסף שהתמר מתחיל לעבור - ייבוש. בשלב זה התמר מתחיל לאבד נוזלים ולהתכווץ. הייבוש מתחיל על העץ וממשיך לאחר הגדיד למשך מספר ימים. חשיבותו של הייבוש טמונה באחוזי המים בפרי, שעלולים לגרום להחמצה ולקיצור חיי המדף שלו.

לאחר שלב זה, הפרי מועבר לבית האריזה, שם הוא עובר חיטוי ולאחר מכן מיון נוסף לפי גודל התמר, איכות התמר ורמת הלחות שלו. בסיום התהליך מתבצעת אריזה ושילוח.

בקטגוריה תמר אורגני | להגיב

תמר אורגני בתהליך גדילה

בשבוע זה של העונה, הפרי כבר מתחיל לקבל נפח יפה. משקל יחידה נע כרגע על כ-20 גרם ויותר. התמר מתחיל לקבל את הצורה האובאלית והידות (אשכולות התמר) נקשרות לענפים על מנת למנוע פגיעה עקב רוחות, וכן לטובת תמיכה בידה, שמשקלה עומד לעלות עד שלב ההבחלה של הפרי. תמר אורגני גדל בצורה פחות אגרסיבית מתמר אשר מקבל דשנים, אולם בעזרת הידע והמקצועיות של המגדל ניתן להגיע לגודל ואיכות תמר אורגני השווה לאיכותו וגודלו של המג'הול הרגיל.

אשכול תמר מג'הול אורגני בשלבי גדילה

עץ תמר אורגני, בן 5 שנים, מזן מג'הול

עץ תמר אורגני, בן 5 שנים, מזן מג'הול

ידות מג'הול אורגני לאחר קשירה

ידות מג'הול אורגני לאחר קשירה

בקטגוריה תמר אורגני | להגיב

תמר מג'הול אורגני – ניתוק חוטרים

על מנת לשמר את איכות הזן – תמר מג'הול, יש לבצע אירגוז חוטרים על עץ האם, ובשלב הנכון לנתקם ממנו לטובת נטיעה.
ניתוק חוטרים של תמר מג'הול (לאחר שבוצע אירגוז) נעשית במספר שיטות. אנחנו משתמשים באיזמל לחיתוך נקי של חיבור החוטר לעץ האם. לאחר הניתוק מסירים את הכיסוי ונוטעים את החוטר.

חוטר תמר מג'הול אורגני לאחר ניתוק

חוטר תמר מג'הול אורגני לאחר ניתוק

חוטרי תמר מג'הול אורגני

חוטרי תמר מג'הול אורגני

בקטגוריה תמר אורגני | להגיב